Kategorie: Narty Co zrobić, gdy zdarzy się wypadek na nartach?
Sporty zimowe są bardzo popularne wśród Polaków. Chętnie korzystają oni z krajowych, jak i zagranicznych stoków, aby szusować na nartach lub snowboardzie. Niestety, narciarstwo to jeden ze sportów, w którym często zdarzają się kontuzje i wypadki. Nierzadko w takich sytuacjach jest potrzebna pomoc ratowników i hospitalizacja. Aby czuć się bezpiecznie na stoku i uniknąć kosztów leczenia w razie nieprzewidzianego zdarzenia, warto wykupić polisę narciarską. Wyjaśniamy krok po kroku, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek na nartach.
Jako jedną z lubianych form aktywności ruchowej jazdę na nartach lub snowboardzie wskazuje 8% Polaków. Umiejętność jazdy na nartach lub snowboardzie deklaruje 22% naszych rodaków.
Według danych szacunkowych w Polsce dochodzi do około 3000 wypadków na stokach narciarskich. Rzadko są to wypadki śmiertelne, chociaż zdarzają się zarówno takie, jak i te, w których dochodzi do ciężkich obrażeń, czy poważnego urazu mózgu. Większość zdarzeń na stokach jest spowodowana upadkiem podczas jazdy. Narciarze najczęściej doznają urazów dolnych i górnych kończyn. Najczęściej dochodzi do takich urazów jak skręcenia, zwichnięcia oraz złamania.
Prędkość, uderzenie w obiekt, wypięcie się narty czy skręcenie jej podczas ruchu powodują kontuzje i urazy:
- kończyn dolnych – 50,1%;
- kończyn górnych – 35,6%;
- głowa -10,8%;
- klatka piersiowa – 2,5%;
- kręgosłup – 2,3%;
- miednica – 2,2% [1].
Ile kosztuje leczenie za granicą po wypadku na nartach?
Wyjeżdżając na narty za granicę, warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziemy mieli dostęp do niektórych świadczeń i usług medycznych podczas wypoczynku w kraju należącym do Unii Europejskiej. Niestety, w trakcie wypadku na stoku narciarskim może okazać się, że posiadanie karty EKUZ nie wystarczy i za niektóre usługi lub badania trzeba dodatkowo płacić. Najtrudniejsze i najdroższe za granicą są akcje poszukiwawcze oraz ratunkowe, nie wspominając o zabiegach czy operacjach.
Ile kosztuje leczenie poważnego wypadku w krajach, gdzie polscy narciarze najchętniej szusują na nartach:
- Austria – w tym kraju trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu (od 12 do 20,10 euro), zakładając, że nie spędzimy tam więcej niż 28 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego, środki pomocnicze, tzw. wyroby medyczne (są na receptę, jednak są płatne, trzeba pokryć 10% kosztu ich zakupu), leczenie stomatologiczne (częściowa odpłatność), leki refundowane (opłata 5,55 euro za każdy lek), medyczny transport lotniczy i ratownictwo górskie też są płatne.
- Włochy – w tym kraju za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Należą do nich m.in. wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (36,15 euro za wizytę), u lekarza specjalisty (trzeba zapłacić część kosztów wizyty), leczenie stomatologiczne (opłata za pełny koszt wizyty), transport do szpitala (trzeba opłacić część kosztów).
- Słowacja – w tym kraju płatna jest wizyta w pogotowiu (opłata wynosi od 2 do 10 euro). Pacjent może zostać z niej zwolniony, jeśli po badaniu okaże się, że musi pozostać w szpitalu. Pobyt w szpitalu dla pacjenta jest bezpłatny, jednak osoba towarzysząca musi za pobyt płacić (3,30 euro za dzień), za receptę trzeba zapłacić 0,17 euro, a leki na receptę mogą być bezpłatne, płatne w 100% lub częściowo płatne. Transport medyczny (0,10 euro za kilometr) i ratownictwo górskie też są płatne.
Sprawdź nasze poradniki i dowiedz się jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać do Austrii, a także jaka polisa na wyjazd do Włoch będzie najlepsza.
Wypadek na nartach – ubezpieczenie narciarskie
Polscy narciarze najczęściej wybierają się na narty do europejskich kurortów, gdzie obowiązuje karta EKUZ, dzięki czemu mogą liczyć na leczenie na zasadach obowiązujących w danym kraju. W ramach karty niektóre świadczenia są bezpłatne, jednak najczęściej płatne są usługi niezbędne podczas wypadku na nartach jak transport, akcja ratownicza czy też badania i specjalistyczna pomoc lekarska.
Wszystkie te świadczenia mogą być bezpłatne, jeśli narciarz podczas wyjazdu w góry ma ze sobą ubezpieczenie narciarskie.
Ubezpieczenie dla narciarzy gwarantuje następujące wsparcie:
- Koszty leczenia i akcji ratowniczej. Koszty leczenie w połączeniu z assistance podróżnym umożliwia opłacenie przez ubezpieczyciela kosztów hospitalizacji, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, transport medyczny oraz opłacenie kosztów akcji w górach.
- Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Pakiet ubezpieczenia dla narciarzy obejmuje NNW (polisa od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), dzięki niej ubezpieczony otrzyma odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Wysokość rekompensaty zależy od sumy ubezpieczenia i rodzaju uszczerbku.
- Pomoc finansowa w przypadku spowodowania szkody. Polisa OC (Odpowiedzialności Cywilnej) gwarantuje wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej w przypadku szkody spowodowanej przez ubezpieczonego narciarza.
- Bagaż i sprzęt narciarski. Podczas wyjazdu na narty może dojść do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży bagażu albo sprzętu narciarskiego. Dzięki polisie ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę do wysokości sumy ubezpieczenia, gdy dojdzie do zdarzeń wchodzących w zakres ochrony.
Warto wiedzieć: W szczycie sezonu zimowego nietrudno o kontuzje i wszelkiego rodzaju obrażenia. Przed wyjazdem pamiętaj o zakupie ubezpieczenia, dzięki któremu zabezpieczysz się przed kosztownym leczeniem.
Wypadek na nartach – podstawowe czynności
Wypadek na stoku narciarskim jest czymś, czego nie życzy sobie żaden narciarz, czy też snowboardzista. Jednak podczas zimowego, aktywnego wypoczynku w Polsce czy za granicą może zdarzyć się, że narciarz przewróci się, powodując zderzenie z innym narciarzem, może mu wypiąć się narta lub po prostu ma zbyt małe umiejętności jazdy i najedzie na innego miłośnika szusowania. W takim przypadku potrzebna jest pomoc lekarska, a czasem ratownicy muszą pomóc poszkodowanemu zejść ze stoku. Pamiętajmy, że zwłaszcza za granicą takie usługi są dodatkowo płatne. Osoby, które posiadają ubezpieczenie, mogą liczyć na to, że koszty pomocy zostaną zrekompensowane przez ubezpieczyciela.
W momencie, gdy dojdzie do zdarzenia takiego jak wypadek na nartach, wtedy trzeba w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce zdarzenia i ostrzec innych narciarzy przed niebezpieczeństwem. Można to zrobić za pomocą własnych nart, wystarczy je odpiąć, odśnieżyć i wbić w śnieg tak, aby tworzyły znak „X”. Dla pozostałych osób korzystających ze stoku narciarskiego znak ten będzie ostrzeżeniem i wezwaniem do zachowania ostrożności w pobliżu tego miejsca. Natomiast dla służb ratowniczych znak ten jest wskazówką umożliwiającą lokalizację zdarzenia.
Po zabezpieczeniu miejsca kolizji należy sprawdzić, w jakim stanie są osoby poszkodowane. W sytuacji, gdy wymagają oni pomocy lekarskiej, trzeba wezwać służby ratownicze. Podczas zgłoszenia trzeba podać miejsce i okoliczności zdarzenia, liczbę poszkodowanych oraz ich stan. Następnie warto poczekać, aż na miejsce zdarzenia dotrą ratownicy, ponieważ może być potrzebny świadek wypadku.
Warto wiedzieć, że narciarz, który na stoku wyrządzi krzywdę drugiej osobie i nie udzieli poszkodowanemu pomocy, jest traktowana przez policję tak samo, jak gdyby potrąciła kogoś samochodem i jest poszukiwany za ucieczkę z miejsca wypadku.
Kto odpowiada za wypadek na stoku narciarskim?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym w przypadku poważnego wypadku na nartach, odpowiedzialność zawsze spada na osobę, która go spowodowała i to ona jest zobowiązana do naprawienia szkody. Ważne jest to, że działanie sprawcy zdarzenia wcale nie musi wiązać się ze złymi zamiarami czy nieodpowiedzialnym zachowaniem, może to być również nieumyślne postępowanie.
Wypadek na nartach rzadko kończy się na siniakach i zadrapaniach. Najczęściej skutkuje poważnymi urazami i kontuzjami, których leczenie wywoła spore koszty. Do tego po wypadku na stoku, poszkodowany często wymaga kosztownej rehabilitacji. Właśnie koszty związane z leczeniem i rehabilitacją po wypadku na nartach powinny przekonać każdego narciarza do zakupu dobrej polisy narciarskiej. Tylko dobrze dobrane ubezpieczenie zapewni ubezpieczonemu szybką i bezpłatną pomoc medyczną i dostęp do potrzebnych leków, jeśli dojdzie do poważnego wypadku podczas uprawiania sportów zimowych. Dodatkowo polisa ochroni narciarza, przed roszczeniami osób trzecich, poszkodowanych podczas szusowania na nartach.
Odszkodowanie za wypadek na stokach narciarskich
Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim związany jest z wystąpieniem szkody. Sprawca zdarzenia odpowiada za szkodę zgodnie z przepisami KC. Oznacza to, że sprawca jest odpowiedzialny za czyn na podstawie winy. W przypadku zderzenia dwóch narciarzy ten, który zawinił, ponosi odpowiedzialność cywilną za skutki wypadku. W związku z tym do tej osoby należy zwrócić się o zadośćuczynienie za doznane szkody i zwrot kosztów poniesionych na leczenie oraz wyrównanie utraconych dochodów. Duże znaczenie ma ciężar dowodowy, czyli przedstawienie dowodów potwierdzających winę narciarza oraz świadków, którzy potwierdzą wersję poszkodowanego. Dobrze jest mieć także dokumentację fotograficzną z miejsca wypadku.
Warto wiedzieć, że w pewnych okolicznościach za wypadek na stoku osoba poszkodowana może otrzymać odszkodowanie od właściciela stoku. Odpowiedzialność właściciela stoku z wyciągiem narciarskim opiera się na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że odpowiada on za wypadek w każdym przypadku poza wyłączną winą poszkodowanego, osoby trzeciej lub działania siły wyższej. Właściciel stoku odpowiada za własne zaniedbania jak brak właściwego oznaczenia trasy, złamanie zasad bezpieczeństwa lub przeszkody na trasie.
Narciarze, wypoczywając aktywnie na stoku, często doznają wypadków i urazów. Poszkodowanym w czasie uprawiania sportów zimowych za granicą grożą wysokie opłaty związane z akcją ratowniczą i pomocą medyczną. Aby uniknąć takich kosztów podczas spędzania wolnego czasu na nartach, warto wykupić polisę narciarską.
Podsumowanie:
- Stoki narciarskie to miejsca, w których często dochodzi do obrażeń spowodowanych dużą prędkością. Są to przede wszystkim urazy rąk i nóg, głowy, klatki piersiowej, kręgosłupa oraz miednicy.
- Karta EKUZ nie zagwanarntuje bezpłatnego leczenia w każdych okolicznościach. Nie obejmuje ona m.in. kosztów akcji ratowniczej i powrotu do kraju.
- Koszty akcji ratowniczej, udzielenia pierwszej pomocy oraz leczenia w placówce medycznej mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy euro, dlatego warto kupić ubezpieczenie narciarskie, które pokryje niespodziewane koszty.
Źródło: [1]: https://capitalski.pl/2023/08/07/wypadki-na-nartach-statystyki-polska/
Ubezpieczenie na narty w Polsce. Kiedy jest potrzebne?
8min. 16.11.2023Narty to popularny sport, także wśród Polaków. Ferie świąteczne i zimowe są często wykorzystywane na aktywny wypoczynek w górach. Nasi rodacy równie chętnie, jak polskie kurorty n...
Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać na wyjazd do Włoch?
7min. 16.11.2023Włochy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wypoczynek zimowy. To zasługa ośnieżonych szczytów Alp, po których można szusować kilka miesięcy w roku. Warto...